Kuvaus
Apteekkari Leena Reinikaisen kunnalle testamentin varoja käytetään iäkkäiden henkilöiden mahdollisimman pitkäaikaisen kotona asumisen tukemiseen. Varat kohdennetaan vähävaraisille ja avustuksen tarpeessa oleville henkilöille kunnanhallituksen päättämien myöntämisperusteiden mukaisesti.
Avustusta on jaettu vuodesta 2015 ja varoja vuoden 2025 lopun tilanteen mukaan on noin 49 000 euroa. Avustushakemukset on valmisteltu aiemmin Eloisan asiantuntijoiden toimesta. ja päätöksen avustuksesta tehnyt kunnanhallitus.
Periaatteet tuen myöntämiselle ovat olleet seuraavat:
Leena Reinikaisen testamenttirahasto myöntämisperusteet (kunnanhallitus 18.6.2018 § 134)
1. Testamenttivaroilla ei korvata lakisääteisiä palveluita tai jo tällä hetkellä annettavia palveluita.
2. Kohderyhmä vähävaraiset, bruttotuloraja 1 300 € /kk yksin asuvan osalta ja 2 000 €/kk mikäli perheessä on kaksi henkilöä. Tulorajassa huomioidaan mahdollista asumistukea tai eläkkeensaajan hoitotukea. Säästöraja 5 000 € yksittäisen henkilön osalta ja 10 000 € mikäli perheessä on kaksi henkilöä.
3. Tukea annetaan kotona asumiseen.
4. Ikäraja 63 vuotta.
5. Hakijalla ikääntymisestä, vammasta tai sairaudesta johtuvaa toimintakykyrajoitteisuutta.
6. Avustusta voi hakea jatkuvasti (ei erillistä hakuaikaa)
7. Avustusta voi hakea
- liikkumisen tukemiseen mm. luiskien ja kaiteiden sekä kahvojen asentamiseen, lisäksi apuvälineiden ostamiseen, jos henkilö ei saa niitä lakisääteisesti
- siivoukseen, puun kantoapuun (jos henkilöllä ei ole muuta lämmitysmuotoa), pyykkihuoltoon ja muuhun kotitaloustyöhön ja lumitöihin
- päivätoimintamaksuun, jos se edesauttaa henkilön selviämistä itsenäisessä asumisessa kotona.
- asioimispalveluihin
- avustusta voidaan hakea myös erityisestä syystä, joita voivat olla eri viranomaisten vaatimat toimenpiteet asunnossa tai Aran yms. myöntämien avustuksien omavastuuosuudet
- erityisestä syystä myönnettävien avustusten osalta voidaan käyttää kokonaisharkintaa tuen myöntämisperusteissa.
Rahastosta on myönnetty avustusta 22 henkilölle, joista 19 henkilöä käyttää avustusta. Rahastossa on tällä hetkellä (09/2026) käytettävissä rahajavaroja 24 942 euroa.
Kevään 2026 on saapunut kaksi hakemusta, mutta hakemuksia ei ole voitu käsitellä kunnanhallituksessa, koska Eloisa on kieltänyt antamasta lausuntoja avustuksia koskien vedoten siihen, että olosuhdeselvitykset pitävät sisällään JulkL 24 § mukaista salassa pidettäväksi katsottavaa tietoa ja sitä ei voida Eloisan toimesta luovuttaa kunnanhallituksen käyttöön.
Rahavaroja ei ole merkittävästi enää jäljellä. On luontevaa varojen rajallisuuden vuoksi, että kunnanhallitus käsittelee kaksi saapunutta hakemusta ja päättää, että rahaston varoja ei myönnetä enää uusille hakijoilla, vaan rahat ovat hyödynnettävissä avustusta nyt saaville.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Kimmo Kainulainen, Kunnanjohtaja, kimmo.kainulainen@kangasniemi.fi
Kunnanhallitus päättää
1. myöntää avustuksen toiselle saapuneista hakemuksista ja toisen henkilön osalta ei täyty testamentin myöntämisperusteet ja
2. olla myöntämättä rahastosta uusia avustuksia.