Kuvaus
Numera Palvelut Oy on julkisomisteinen talous- ja henkilöstöhallinnon palveluja tarjoava yritys. Yrityksen omistajat ja välilliset omistajat voivat hyödyntää yhteishankintayksikön tekemiä kilpailutuksia. Kangasniemen kunta on Numera Palvelut Oy:n välillinen omistaja Etelä-Savon maakuntaliiton kautta ja valmisteilla oleva hankintalakimuutos ei vaikuta yhteishankintayksiköiden toimintaan.
Numera Palvelut Oy on kilpailuttanut IT- ja medical-laitteiden sekä muun irtaimiston rahoitus ja elinkaarihallinnan palvelun vuosille 2025–2029. Sopimus sisältää rahoitus- ja palvelusopimuksen ja siihen kuuluu muun muassa älypuhelimien, tablettien, tietokoneiden ja muiden ICT-laitteiden leasing -palvelut.
Kunnan ICT -laitteista suurin osa on hankittu leasing -palveluna ja kunnan vuosittaiset ICT -laitteiden leasing -maksut ovat noin 97 000 euroa. Sopimukseen liittymisellä kunta saisi kilpailukykyisemmät leasing -hinnat.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Kimmo Kainulainen, Kunnanjohtaja, kimmo.kainulainen@kangasniemi.fi
Kangasniemen kunta päättää liittyä IT- ja medical-laitteiden sekä muun irtaimiston rahoitus ja elinkaarihallinnan palvelun 2025 – 2029 puitesopimukseen.