KNGDno-2025-42
hallintosääntö § 31c
Kunta-alan virka- ja työehtosopimuksiin sopimuskaudella 1.6.2025- 1.2.2028 sisältyy paikallinen järjestelyerä 1.6.2025 alkaen. Kangasniemen paikalliset järjestelyerät ovat sopimuksittain seuraavat:
KVTES
0,45 %
1329.35 €
OVTES, osio G
0,25 %
47.34 €
OVTES, pl osio G
0,40 %
723.20 €
TS
0,50 % + 0,15 %
322.41 €
Paikallinen järjestelyerä on laskettu maaliskuun 2025 palkkasummista. Heijastusvaikutukset tulee ottaa huomioon kustannuslaskennassa, jotta sovittu kustannusvaikutus ei ylity eikä alitu. Yllä olevissa summissa on huomioituna heijastusvaikutukset, joilla huomioidaan heijastus työkokemuslisiin, työaikakorvauksiin ja muihin ns. automaattisiin eli prosentuaalisiin lisiin jottei kokonaiskustannusvaikutus ja käytettävissä oleva euromäärä ylittyy. Henkilöstöhallinto suorittaa vielä tarkastuslaskennan ennen aineiston lähettämistä.
Työnantajan ja henkilöstön edustajat ovat neuvotelleet paikallisen järjestelyerän käytöstä 19.8.2025. Lisäksi järjestelyerän kohdentamisesta on keskusteluna osana tasopalkkajärjestelmän käyttöönottoa. Kunnassa tasopalkkajärjestelmän käyttöönotto tulee tapahtumaan 1.9.2025. Järjestelyerän neuvotteluissa on saavutettu yksimielinen tulos. Niiden pohjalta on laadittu paikallinen sopimus ja hallintosäännön mukaisesti hallintojohtaja päättää järjestelyerien kohdentamisesta.
Järjestelyerä kohdennetaan seuraavasti:
1.6.2025 paikallinen erä käytetään tasopalkkoihin, että toistaiseksi voimassa olevien tasolisien täytäntöönpanoon. Mikäli erästä jää rahaa käytettäväksi varataan se tulevaa palkkaharmonisointia varten. Palkkaharmonisoinnista laaditaan pääluottamusedustajien kanssa erillinen aikataulu ja suunnitelma.
Paikallinen erä käytetään tasopalkkoihin, että toistaiseksi voimassa olevien tasolisien täytäntöönpanoon. Mikäli erästä jää rahaa käytettäväksi varataan se tulevaa palkkaharmonisointia varten. Palkkaharmonisoinnista laaditaan pääluottamusedustajien kanssa erillinen aikataulu ja suunnitelma.
OVTES, A-F
Järjestelyerä jaetaan tasajakona työntekijöille ja kohdennetaan tehtäväkohtaisiin palkkoihin.
Järjestelyerästä osa kohdennetaan tehtäväkohtaisten palkkojen korottamiseen ja lopun osalta järjestelyerä jaetaan tasajakona työntekijöille ja kohdennetaan tehtäväkohtaisiin palkkoihin.
Päätän järjestelyerän jakamisen paikallisen sopimuksen mukaisesti.