KNGDno-2022-461
Hankintaohje
Kunnanvaltuusto on 24.3.2025 § 3 päättänyt, että kuntakonserniin perustetaan konsernitili, jonka luottolimitiksi asetetaan 1 500 000 euroa. Valtuusto valtuutti vastuulliset viranhaltijat päättämään saatujen tarjousten perusteella konsernitilipalvelun toimittajan.
Konsernitilistä on saatu tarjoukset Osuuspankilta ja Danske Bank:ilta. Tilin käyttöönottokustannukset ja vuotuiset palvelumaksut eivät ylitä kansallisen kynnysarvon hankinnan rajaa hankinnan arvoa laskettaessa, joten kyseessä on pienhankinta. Tarjousten vertailussa on huomioitu konsernitilin käyttöönottomaksu, toimitusmaksu, tilien kuukausimaksu, limitin toimitusmaksu, limitin provisio ja limitin marginaali. Palvelun toimittajaksi valitaan edullisemman tarjouksen tehnyt Danske Bank.
Konsernitilin käyttöönotto yhdistää Kangasniemen kuntakonsernin sataprosenttisesti omistamat tytäryhtiöt Kangasniemen Vuokratalot Oy, Ki Oy Kangasniemen Kunnantalon ja Ki Oy Kangasniemen Teollisuustalon rahavarat yhteiseen käyttöön sovittavien konsernitilin ja sisäisen pankin pelisääntöjen mukaisesti. Tytäryhtiöiden hallitukset tekevät erilliset päätökset liittymisestä konsernitilin jäseniksi.
Päätän, että edullisemman tarjouksen tehnyt Danske Bank valitaan konsernitilipalvelun toimittajaksi.